Select Page

2019-2020 Board Slate

2019-2020 Board of Directors

 Officers:
The following individuals are Officers. The Board Chair serves a two-year term and all other Officers serve one-year terms.

Chair of the Board: Greg Yawitz
Vice Chair of Campaign: John Greenberg
Vice Chair of Strategic Planning: Susan K. Goldberg
Vice Chair of Community Impact (Formerly Planning & Allocations): Craig Rosenthal
Vice Chair of Endowments and Planned Giving: Toby Warticovschi
Vice Chair of Finance/Treasurer: Cathy Goldsticker
Vice Chair at-Large/Secretary: Carol Staenberg

At-Large Members:
The following at-Large Directors serve two-year terms. 

First two-year term: (four vacancies)
Ben Cherry
Dan Friedman
Sue Schlichter
Sherry Shuman

Second two-year term:
Stephanie L. Gross
Kenneth Kranzberg
Robert Newmark
Donn Rubin                                                                                                                                            

Third two-year term:
Betsy Dennis
Michael Lefton
Henry Webber

Appointed Directors:
Shira Berkowitz, Chair, Community Impact’s* Israel & Overseas Subcommittee
Burt Garland, Chair, Community Impact’s* Investment Subcommittee
Emily Stein MacDonald, Chair, Community Impact’s* Evaluation Subcommittee
Timothy Stern, Chair, Community Impact’s* Assessment Subcommittee
Rob Wasserman, Chair, Community Impact’s* Planning Subcommittee
Amy Bender Levy, Chair, Women’s Philanthropy

*Formerly Planning & Allocations

The following Directors continue their service and are listed here only for informational purposes:

Immediate Past Chair of the Board: Gerald P. Greiman
Second Immediate Past Chair of the Board: Harvey N. Wallace

At-Large Directors:
JJ Flotken
Katherine Green
Gianna Jacobson
Neil Jaffe
Michael Litwack
Rabbi Brigitte Rosenberg

2019-2020 Board of Trustees

All Directors serve as members of the Board of Trustees.

At-Large Members:
The following at-Large Trustees serve two-year terms. 

First two-year term: (five vacancies)
Douglas Baron
Barry Sharon
Bonnie Solomon
Les Sterman
Mark Zorensky

Second two-year term:
Sue Fischlowitz
John Kalishman
David Kaslow
Galia Movitz
Todd Siwak
Karen Suroff

Third two-year term:
Lisa Graivier Barnes
Evan Buxner
Vicki Singer
Jane Roodman Weiss

Council of Life:
Pam and Ron Rubin

Appointed Student Representatives:
Avi Adler (Yeshivat Kadimah High School)
Mushka Novack (JCRC Student to Student Program)
Sam Slaughter (Hillel at Maryville University)
Kayla Steinberg (Hillel at Washington University in St. Louis)

The following at-Large Trustees continue their service and are listed here only for informational purposes:
Fran Balk
David Belsky
Stuart Block
Charles Deutsch
Alan Fine
Susan Godwin Kofkoff
Ken Ludmerer
Susan Matlof
Jean Margul
Nina Needleman
Rabbi Hershey Novack
Gerald Padawer
Rabbi Michael Rovinsky
Michael Rubin
Michelle Rubin
Ellen Schapiro
Pearl Serota
Jeff Sparks
Michael Staenberg
John Wallach